Grup Danışmanlığı

Grup Danışmanlığı

Tüm dünyada yaşamın getirdiği zorluklar karşısında bireylerde ortaya çıkan ruh sağlığı sorunları için sadece bireysel terapi müdahalelerini kullanmak kolay ve uygulanabilir görünmemektedir. Bireysel terapilerin yüksek maliyeti ve ulaşım zorluğu hesaba katıldığında güvenli ve önleyici ruh sağlığı programlarına ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Güzel haber ve umut verici gelişmeler kanıta dayalı bilimsel uygulamalardan gelmektedir. Yapılandırılmış grup psikoterapileri ve destekleyici programlarla ulaşılan olumlu sonuçlar umut verici gelişmelerdir.

Psiko-eğitim Programları ve Grup Çalışmaları

Psikoeğitim Programları; sizi belirli bir konu hakkında bilgilendiren, size doğrudan yardım ve kaynaklar sağlayan, psikolojik sağlığınızla ilgili iyi oluşunuza destek olmak, yaşam işlevselliğinizi arttırmak için evde uygulayabileceğiniz stratejiler ve müdahaleleri öğreten programlar şeklinde tasarlanmıştır.

Psikoeğitim programları, bireylere belirli konular veya ortaya çıkan sorunlar hakkında eğitim sağlayan, aynı zamanda bu endişelerle nasıl başa çıkılacağına ve onların nasıl yönetileceğine dair belirli yollar sağlayan kurslar veya sınıflardır. Programların amacı, insanların ruh sağlığı koşullarını (ister kendi zorlukları ister bir arkadaş veya aile üyesinin uğraştığı zorluklar olsun) daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktır. Araştırmalar, karşılaştıkları zorlukların yanı sıra kişisel başa çıkma yeteneği, iç ve dış kaynaklar ile kendi güçlü alanları hakkında bilgi sahibi olanların genellikle zorluklarla daha iyi başa çıkabildiğini, durumu daha fazla kontrol altında hissettiklerini göstermektedir. Bütün bireyler, sevme ve bilme kapasiteleriyle zihinsel ve duygusal esenliğe doğru çalışmak için daha büyük bir içsel kaynağa sahiptir.

Grup Psikolojik Danışmanlığı:

Yaklaşık 8-10 kişilik bir terapi grubunda çalışırken, her üyenin gruba katılımı, kendisinin ve diğer üyelerin tedavisinin merkezinde yer alır. Grup danışmanı ruh sağlığı profesyoneli  veya yardımcı koordinatörler gruba liderlik eder ve üyelerin her bir kişinin zihnini ve kişisel durumunu anlamalarına yardımcı olur. Bu tür grup danışmanlığı işlerin burada ve şimdi nasıl olduğu ile ilgilidir. Bununla birlikte, danışmanın rehberliğinde grup, geçmişin şimdiki zamanla ne kadar alakalı olduğuna da bakacaktır.

Grup danışmanlığı nasıl çalışır?

Amaç, yaşamdaki iniş çıkışları önlemek değil, yaşamın sorunları ve hayal kırıklıklarıyla daha kolay başa çıkabilmek için psikolojik sağlamlık oluşturmaktır. Ayrıca deneyimlerinizde yalnız olmadığınızı fark etmenize yardımcı olabilir. Grup terapisi kısmen işe yarar, çünkü bazen ilk kez şeyleri kelimelere dökmek ve anlaşılmak bir rahatlamadır ve başlı başına değerli bir deneyimdir. Bir grup ilk başta biraz korkutucu görünse de birçok insan bu endişenin üstesinden geldikten sonra bu yönetilen ortamda diğer insanlarla paylaşmanın ve onlarla tanışmanın, sosyal desteğin faydası, kanıta dayalı uygulamalarla ortaya koyulmuştur.

Grup Danışmanlığının Faydaları

Bir grup danışma seansı sırasında farklı bakış açılarına şahit olursunuz.Böylece başkalarından öğrenme, geri bildirim ve destek alma fırsatına sahip olursunuz. Her birey kendi tarihini, mizacını ve kişiliğini beraberinde getirir ve bu, herhangi bir grup durumuna katkıda bulunur. İnsanların farklılıklarını anlamak ve bazen bunun neden olabileceği hayal kırıklığıyla başa çıkmak, birinin hem insanlığın farklılıklarını hem de benzerliklerini anlamasına yardımcı olabilir. Grup terapileri zor şeyleri ifade etmek ve tartışmak, sosyal destekle psikolojik olarak güçlenmek için güvenli bir yerdir.

Grup Danışmanlığı Kimler için Uygundur?

Bireysel ruh sağlığı bakımından risk sınırı (psikotik sorunlar) (psikotik sorunlar) ve ağır nevrotik sorunları olan bireyler dışında kalan bireyler grup danışmanlığı seanslarına katılabilirler.

Bazı bireyler mevcut semptomlarının şiddeti veya tedavi zamanlaması nedeniyle grup terapilerinden faydalanamamaktadır. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, grup terapilerine girmek için doğru zaman olmayabilir:

  • Şu anda aktif olarak intihara meyilliyseniz, kendinize zarar veriyorsanız veya başkalarına karşı şiddet uyguluyorsanız bireysel, online ya da yüz yüze terapi almak için daha uygun olabilirsiniz.
     
  • Mevcut, aktif, zayıflatıcı travmaya bağlı duygu durum ve stres bozukluğu   problemleri (örneğin; geçmişe dönüşler, ayrışma veya travma ipuçlarına karşı yoğun duygusal tepkiler). Travma terapisi sizin için daha etkili olabilir.
     
  • Günlük yaşamda çalışma yeteneğinizi önemli ölçüde bozan şiddetli depresyon, kaygı veya madde kullanımınız varsa bireysel, online ya da yüz yüze terapi almak için daha uygun olabilirsiniz.

Diğer Hizmetler

Tüm hizmetlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.
Randevu Formu

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...